Amerikāņu kokerspaniels

(FCI standarts)


IZCELSMES VALTS: ASV

STANDARTS PASTIPRINĀTS: 30.06.1992

PIELIETOJAMĪBA. Medījuma pienesējs, kompanjons

FCI KLASIFIKĀCIJA. 8. grupa (retrīveri medījuma pienesēj suņi, ūdenssuņi) 2. apakšgrupa (medījumpienesēj suņi)

VISPĀRĒJS RAKSTUROJUMS. Kokerspaniels ir vismazākais pārstāvis sporta suņu grupā. Tam raksturīgs spēcīgs, kompakts ķermenis un smalki veidota, ķermeņa lielumam proporcionāla galva. ķermenis stingri balstās uz spēcīgām, taisnām priekškājām, taisnu muguras līniju, kura iet slīpumā virzienā uz pakaļkājām; pakaļkājas spēcīgas ar izteiktiem leņķiem. Amerikāņu kokerspanielam raksturīgs ātrums savienojumā ar lielu izturību. Sunim jābūt atraisītam un dzīvespriecīgam, saprātīgam, līdzsvarotam un ar savu izturēšanos jādemonstrē nepārvarama vēlme darboties. Harmoniski veidotu suni jāvērtē augstāk kā tādu, kuram ir krasi kontrasti starp labām un sliktām eksterjera pazīmēm.

IZMĒRS, PROPORCIJAS, VEIDOJUMS.

Izmērs: ideāls augstums skaustā pieaugušam sunim sasniedz 38 cm, pieaugušai kucei 35 cm. Pieļaujama   auguma svārstība 1,5 cm ietvaros. Suns, kura augums lielāks par 40 cm un kuce, kuras augums ir lielāks par 37 cm tiek diskvalificēti. Sunim, kura augstums ir  mazāks par 36,5 cm un kucei, kuras augstums ir mazāks par 34 cm vērtējums tiek samazināts. Suņa augstumu nosaka mērot no lāpstiņas augstākā punkta perpendikulāri uz leju līdz ķepas pamatnei. Mērījuma laikā sunim jāstāv dabiskā pozā, kad priekškājas un pakaļkājas novietotas paralēli.

Proporcijas: Amerikāņu kokerspaniela ķermenis veidots tā, ka attālums no krūšu kaula līdz sēžas pauguram ir lielāks nekā attālums no krūšu kaula līdz zemei. ķermenim jābūt pietiekami garam, lai suns varētu attīstīt taisnu un brīvu soli. Amerikāņu kokerspaniels nekad nedrīkst izskatīties zems un garš.

GALVA. Galvai jābūt veidotai proporcionāli suņa lielumam un to vērtējot uzmanību jāpievērš sekojošām pazīmēm:

Izteiksme: Lūdzoša, atklāta, maiga un pievilcīga.

Acis. Apaļas un piepildītas, skats vērsts uz priekšu. Acu griezums pateicoties plakstiņu veidojumam it kā piešķir acīm ovālu formu. Acis nav mazas vai izvalbītas. Plakstu krāsojums ap acīm ir tumši brūns, jo tumšāks jo labāk.

Ausis. Nokarenas, garas, āda maiga, labi apaugušas un novietotas ne augstāk par acu plakstu apakšējo līniju.

Galvaskauss. Apaļš, bet ne pārspīlēti, bez tendences uz plakanumu. Uzacis labi izteiktas, ar izteiktu pāreju. Galvaskausa kauli zem acīm labi attīstīti,  vaigu kauli nav izcelti. Purns palts, apjomīgs, ar līdzenu kvadrātveida zodu. Pareizas proporcijas : attālums no deguna pamatnes līdz deguna galam ir  puse no attāluma no deguna pamatnes līdz galvaskausa pamatnei.

Deguns. samērīgs attiecībā pret pieri un purnu, ar stingri veidotām, attīstītām nāsīm, kādas raksturīgas sporta suņiem. Deguns ir melnā krāsā melnajiem, melnajiem ar lāsumiem un melni baltajiem suņiem, pārējo krāsu suņiem tas var būt brūns, tumši ruds vai melns - jo tumšāks, jo labāk. Deguna krāsa harmonē ar acs plakstiņu krāsu.

Lūpas. Augšlūpa ir pilnīga un pietiekami apjomīga, lai noslēgtu zodu.

Zobi. Labi attīstīti, ne pārāk mazi un novietoti šķērveida sakodienā.

KAKLS, ĶERMEŅA AUGŠĒJĀ LĪNIJA, ĶERMENIS.

Kakls. Pietiekami garš, lai ļautu sunim labi saost medījumu, bez liekās ādas pakaklē. Stingri paceļas no pleciem un sašaurinās galvas virzienā.

Ķermeņa augšējā līnija. Viegli krītoša virzienā uz muskuļotiem gurniem.

Ķermenis. Krūškurvis apjomīgs, zems, zemākais punkts nav augstāks par elkoni, krūtis pietiekami platas, atbilstošas suņa sirds un plaušu apjomam, tomēr ne tik platas , lai traucētu priekškāju pareizām -paralēlām kustībām. Mugura stingra. Viegli un vienmērīgi nolaidena virzienā no kakla uz kupētas astes pamatni. Kupētā aste ir novietota un tiek turēta muguras līnijas līmenī vai nedaudz augstāk, bet tā nekad nestāv taisni uz augšu līdzīgi kā terjeriem un nekad tik zemu kā bailīgam sunim. Sunim kustoties aste luncinās.

PRIEKŠKĀJAS.

Pleci ar lāpstiņām veido 90 grādu leņķi, kas ļauj sunim brīvi kustināt priekškājas, tās izmetot  uz priekšu. Pleci ir nevainojumi veidoti un nolaideni bez izvirzījuma uz āru un elkoņi vērsti uz aizmuguri, veidojot leņķi, kurš ļauj ribām atsperīgi kustēties. Skatoties uz suni no sāniem, elkoņi ir uz vienas līnijas ar plecu lāpstiņu augstāko punktu. Priekškājas ir paralēlas, taisnas, ar spēcīgu kaulu uzbūvi, muskuļotas un cieši piekļautas ķermenim. Pēdas augšdaļa īsa un stingra. Priekškāju nagi drīkst būt apgriezti. ķepa konpakta, liela, apaļa un stingra ar raupjiem spilventiņiem, drīzāk vērsta uz iekšu kā uz āru.

PAKAĻKĀJAS.

Gūžas platas, kājas apjomīgas un muskuļotas. Skatoties no mugurpuses, pakaļkājas ir paralēlas kā kustībā, tā miera stājā. Tās ir spēcīgas, muskuļotas, ar labi izteiktiem leņķiem un labi izteiktām ciskām. Locītavas ir stingras un negriežas ne kustībā, ne miera stājā. ķepas stingras, labi pieguļ pamatam. nagi pakaļkājām drīkst būt apgriezti.

APSPALVOJUMS.

Uz galvas īss un zīdains, uz pārējām ķermeņa daļām vidēji garš ar pietiekamu pavilnu ādas aizsardzībai. Ausis, krūtis, vēders un kājas labi apaugušas, bet ne tā, lai traucētu saskatīt suņa ķermeņa patiesās līnijas un neļautu tam brīvi kustēties kā lieliski apaugušam sporta sunim. Apspalvojuma struktūra ir daudz nozīmīgāka par  apspalvojuma garumu. Tas ir zīdains, smalks vai viegli viļņots ar tādu struktūru, kas nosaka tās vieglu kopšanu. Pārmērīgs apspalvojuma daudzums, lokainums vai pakulaina struktūra tiek uzskatīta par trūkumu. Elektrisko dzirkļu izmantošana muguras trimēšanai nav vēlama. Trimingam jāatklāj suņa ķermeņa formas patiesās līnijas un tam jābūt tā izpildītam, lai suns izskatītos pēc iespējas dabiskāk.

KRĀSAS.

Melnie. tīra, melna krāsa, grupā iekļauti arī melnie ar lāsumiem. Melnam kokeram jābūt kraukļa (ogles) melnam, brūngana vai sarkanīga vilnas nokrāsa nav pieļaujama. Nedaudz baltas krāsas uz kakla vai/un pakaklē ir pieļaujama, bet balta krāsa jebkurā citā vietā ir uzskatāma par diskvalificējošu pazīmi.

Jebkuras citas krāsas izņemot melnos (ASCOB). jebkura viena toņa krāsa, izņemot melno, variējas no gaišas krēmkrāsas līdz tumši rudai, iekļauta tiek arī brūna un brūna ar lāsumiem. Vilnas krāsojumam jābūt vienmērīgam, gaišāks vilnas krāsojums pieļaujams dekoratīvi noaudzētajā vilnā ( " svārciņos" un " biksēs" ) . Neliels balts plankums uz krūtīm un pakaklē pieļaujams, bet baltas krāsas vilna jebkurā citā vietā uzskatāma par diskvalificējošu pazīmi.

Daudzkrāsainie. Divas vai vairākas krāsas labi izteiktas, vienai no tām jābūt baltai; melns ar baltu, ruds (no gaišas krēmkrāsas līdz tumši rudai)  ar baltu, brūns ar baltu, raibi - balts ar citu krāsu sajaukts pa visu ķermeni, tāpat šīs krāsu kombinācijas ar lāsumiem. Svarīgi, lai lāsumi būtu novietoti tāpat kā melnajiem un ASCOB kokeriem. Raibie tiek klasificēti kā daudzkrāsaini. Ja baltās pamatkrāsas ir 90 procenti un vairāk, tad tāds suns diskvalificējams.

Lāsumi. Lāsumi var būt no gaiši brūnas līdz tumši rudai krāsai un tiem jāsastāda 10 procenti  no pamatkrāsas. Ja lāsumi pārsniedz šo normu, tad tas ir pamats suņa diskvalifikācijai.Melnajiem un krāsainajiem suņiem lāsumiem jābūt novietotiem sekojoši:

1) tīrs, precīzs lāsums, stingri norobežots virs ktras acs;

2) lāsumi abās pusēs uz purna un lūpām;

3) ausu iekšpusē:

4) uz visām ķepām un/vai kājām;

5) zem astes;

6) pēc iespējas vēlams uz krūtīm, taču lāsuma klātbūtne vai trūkums neietekmē vērtējumu.

Lāsumi, kuri ir neskaidri vai kuri nav pietiekamā lielumā uzskatāmi par trūkumu. Ja lāsumi uz lūpām pāriet augstāk, izplūst vai saplūst, tad tas samazina vērtējumu. Ja lāsumi trūkst melnajiem un ASCOB lāsumainajiem suņiem norādītajās vietās vai tie izvietoti citādi kā norādīts, tad šāds suns diskvalificējams

KUSTĪBAS.

Kokerspaniels kā mazākais sporta suņu pārstāvis demonstrē tipisku, sporta suņiem raksturīgu gaitu. Priekšnoteikums labai gaitai ir priekšējo un pakaļējo kāju laba sabalansētība. Suns kustas ar spēcīgu, stingru soli, balstoties uz pakaļkājām, un viņa priekškāju un plecu uzbūve ir tāda, ka tā ļauj viņam it kā lidot uz priekšu, viegli vēzējot kājas. Gaita labi koordinēta, brīva un atraisīta. Suņa solis ir plašs; pārlieks dzīvīgums kustoties netiek uzskatīts par trūkumu.

TEMPERAMENTS. Līdzsvarots, bez bailīguma pazīmēm.

DISKVALIFIKĀCIJAS IEMESLI.

Augums: suņiem virs 40 cm, kucēm virs 37 cm

Krāsa un lāsumi. iespējamās krāsas ir tikai standartā noteiktās vai šo krāsu kombinācijas. Jebkuras citas krāsas vai krāsu kombinācijas uzskatāmas  par iemeslu diskvalifikācijai.

Melnajiem, ASCOB  - baltas krāsas plankumi jebkur citur kā uz krūtīm vai pakakles.

Daudzkrāsainajiem - pamatkrāsa ir 90 % vai vairāk

Lāsumainie- ja lāsumi ir vairāk par 10 % no ķermeņa krāsojuma, ja melnajiem, daudzkrāsainajiem  un ASCOB  lāsumainajiem suņiem trūkst lāsumu standartā noteiktajās vietās.

PIEZĪME. Suņiem jābūt diviem normāli attīstītiem sēkliniekiem pilnībā sataustāmiem sēklinieku maisiņos.

 

Breed standard

USA

 

General Appearance
The Cocker Spaniel is the smallest member of the Sporting Group. He has a sturdy, compact body and a cleanly chiseled and refined head, with the overall dog in complete balance and of ideal size. He stands well up at the shoulder on straight forelegs with a topline sloping slightly toward strong, moderately bent, muscular quarters. He is a dog capable of considerable speed, combined with great endurance. Above all, he must be free and merry, sound, well balanced throughout and in action show a keen inclination to work. A dog well balanced in all parts is more desirable than a dog with strongly contrasting good points and faults.

Size, Proportion, Substance
Size-- The ideal height at the withers for an adult dog is 15 inches and for an adult bitch, 14 inches. Height may vary one-half inch above or below this ideal. A dog whose height exceeds 15½ inches or a bitch whose height exceeds 14½ inches shall be disqualified. An adult dog whose height is less than 14½ inches and an adult bitch whose height is less than 13½ inches shall be penalized. Height is determined by a line perpendicular to the ground from the top of the shoulder blades, the dog standing naturally with its forelegs and lower hind legs parallel to the line of measurement. Proportion--The measurement from the breast bone to back of thigh is slightly longer than the measurement from the highest point of withers to the ground. The body must be of sufficient length to permit a straight and free stride; the dog never appears long and low.

Head
To attain a well proportioned head, which must be in balance with the rest of the dog, it embodies the following: Expression--The expression is intelligent, alert, soft and appealing. Eyes--Eyeballs are round and full and look directly forward. The shape of the eye rims gives a slightly almond shaped appearance; the eye is not weak or goggled. The color of the iris is dark brown and in general the darker the better. Ears--Lobular, long, of fine leather, well feathered, and placed no higher than a line to the lower part of the eye. Skull--Rounded but not exaggerated with no tendency toward flatness; the eyebrows are clearly defined with a pronounced stop. The bony structure beneath the eyes is well chiseled with no prominence in the cheeks. The muzzle is broad and deep, with square even jaws. To be in correct balance, the distance from the stop to the tip of the nose is one half the distance from the stop up over the crown to the base of the skull. Nose--of sufficient size to balance the muzzle and foreface, with well developed nostrils typical of a sporting dog. It is black in color in the blacks, black and tans, and black and whites; in other colors it may be brown, liver or black, the darker the better. The color of nose harmonizes with the color of the eye rim. Lips--The upper lip is full and of sufficient depth to cover the lower jaw. Teeth--Teeth strong and sound, not too small and meet in a scissors bite.

Neck, Topline, Body
Neck--The neck is sufficiently long to allow the nose to reach the ground easily, muscular and free from pendulous "throatiness." It rises strongly from the shoulders and arches slightly as it tapers to join the head. Topline--sloping slightly toward muscular quarters. Body--The chest is deep, its lowest point no higher than the elbows, its front sufficiently wide for adequate heart and lung space, yet not so wide as to interfere with the straightforward movement of the forelegs. Ribs are deep and well sprung. Back is strong and sloping evenly and slightly downward from the shoulders to the set-on of the docked tail. The docked tail is set on and carried on a line with the topline of the back, or slightly higher; never straight up like a Terrier and never so low as to indicate timidity. When the dog is in motion the tail action is merry.

Forequarters
The shoulders are well laid back forming an angle with the upper arm of approximately 90 degrees which permits the dog to move his forelegs in an easy manner with forward reach. Shoulders are clean-cut and sloping without protrusion and so set that the upper points of the withers are at an angle which permits a wide spring of rib. When viewed from the side with the forelegs vertical, the elbow is directly below the highest point of the shoulder blade. Forelegs are parallel, straight, strongly boned and muscular and set close to the body well under the scapulae. The pasterns are short and strong. Dewclaws on forelegs may be removed. Feet compact, large, round and firm with horny pads; they turn neither in nor out.

Hindquarters
Hips are wide and quarters well rounded and muscular. When viewed from behind, the hind legs are parallel when in motion and at rest. The hind legs are strongly boned, and muscled with moderate angulation at the stifle and powerful, clearly defined thighs. The stifle is strong and there is no slippage of it in motion or when standing. The hocks are strong and well let down. Dewclaws on hind legs may be removed.

Coat
On the head, short and fine; on the body, medium length, with enough undercoating to give protection. The ears, chest, abdomen and legs are well feathered, but not so excessively as to hide the Cocker Spaniel's true lines and movement or affect his appearance and function as a moderately coated sporting dog. The texture is most important. The coat is silky, flat or slightly wavy and of a texture which permits easy care. Excessive coat or curly or cottony textured coat shall be severely penalized. Use of electric clippers on the back coat is not desirable. Trimming to enhance the dog's true lines should be done to appear as natural as possible.

Color and Markings
Black Variety--Solid color black to include black with tan points. The black should be jet; shadings of brown or liver in the coat are not desirable. A small amount of white on the chest and/or throat is allowed; white in any other location shall disqualify.

Any Solid Color Other than Black (ASCOB)--Any solid color other than black, ranging from lightest cream to darkest red, including brown and brown with tan points. The color shall be of a uniform shade, but lighter color of the feathering is permissible. A small amount of white on the chest and/or throat is allowed; white in any other location shall disqualify.

Parti-Color Variety--Two or more solid, well broken colors, one of which must be white; black and white, red and white (the red may range from lightest cream to darkest red), brown and white, and roans, to include any such color combination with tan points. It is preferable that the tan markings be located in the same pattern as for the tan points in the Black and ASCOB varieties. Roans are classified as parti-colors and may be of any of the usual roaning patterns. Primary color which is ninety percent (90%) or more shall disqualify.

Tan Points--The color of the tan may be from the lightest cream to the darkest red and is restricted to ten percent (10%) or less of the color of the specimen; tan markings in excess of that amount shall disqualify. In the case of tan points in the Black or ASCOB variety, the markings shall be located as follows:

1)  A clear tan spot over each eye;
2)  On the sides of the muzzle and on the cheeks;
3)  On the underside of the ears;
4)  On all feet and/or legs;
5)  Under the tail;
6)  On the chest, optional; presence or absence shall not be penalized.

Tan markings which are not readily visible or which amount only to traces, shall be penalized. Tan on the muzzle which extends upward, over and joins shall also be penalized. The absence of tan markings in the Black or ASCOB variety in any of the specified locations in any otherwise tan-pointed dog shall disqualify.

Gait
The Cocker Spaniel, though the smallest of the sporting dogs, possesses a typical sporting dog gait. Prerequisite to good movement is balance between the front and rear assemblies. He drives with strong, powerful rear quarters and is properly constructed in the shoulders and forelegs so that he can reach forward without constriction in a full stride to counterbalance the driving force from the rear. Above all, his gait is coordinated, smooth and effortless. The dog must cover ground with his action; excessive animation should not be mistaken for proper gait.

Temperament
Equable in temperament with no suggestion of timidity.

Disqualifications
Height--Males over 15½ inches; females over 14½ inches.
Color and Markings--The aforementioned colors are the only acceptable colors or combination of colors.
Any other colors or combination of colors to disqualify.
Black Variety--White markings except on chest and throat.
Any Solid Color Other Than Black Variety--White markings except on chest and throat.
Parti-color Variety--Primary color ninety percent (90%) or more.
Tan Points--(1) Tan markings in excess of ten percent (10%); (2) Absence of tan markings in Black or ASCOB Variety in any of the specified locations in an otherwise tan pointed dog.