Šķirnes vēsture

Pirmās liecības par spanieliem rodamas 14.gs. Šķirnes izcelsmes zeme ir Spānija (Spain), kas devusi tai arī nosaukumu – “ spaniels”. Ziņas par “kokeriem” parādās ap 18.gs. beigām. Tajā laikā spanieli joprojām   ir viena šķirne, bet atkarībā no suņa auguma tos dala “ springeros” un “ kokeros”. Tikai ap 19.gs. vidu sāk veidoties spanielu šķirnes springeri, kokeri, fielspanieli, suseksas spanieli, klamberi. Visas šīs spanielu šķirnes bija paredzētas medībām.

            1859.gadā suņi izstādē Birmingemā (Anglijā) pirmo reizi šķirnes vēsturē tiek kokeri tiek demonstrēti kā atsevišķā šķirne. 1892.gadā šķirne tiek atzīta oficiāli.

            ASV pirmie kokeri nokļūst 19.gs. beigās. 1881.gadā tiek dibināts Amerikas Spanielu klubs. Sākas darbs pie jauna kokera tipa izveides.  Galvenās atšķirības bija galvas un korpusa uzbūve un forma, kā arī apmantojumā.

            Par amerikāņu kokerpanielu ciltstēvu tiek uzskatīts  1881.gadā no Anglijas ievestais OBO-II.  Šķirne veidojās pakāpeniski, un mūsdienām raksturīgais šķirnes tips izveidojies nesen. 

            Līdz pat 20.g. trīsdesmitajiem gadiem amerikāņu kokeri bija īskājaini, ar izstieptu ķermeni, nelielu galvu, ar samērā nelielu apmantojumu. Lai arī amerikāņu kokeri atšķīrās no angļu kokeriem līdz pat 1915.gadam abu šķirnu pārstāvji tika savstarpēji pāroti. Lai nepieļautu, ka abas šķirnes atkal kļūst par vienu 1935.gadā paralēli Amerikāņu spanielu klubam tika izveidots Angļu kokerspanielu klubs. Tajā laikā Amerikāņu kokerspaniela tips jau bija atzīts par patsāvīgu, bet oficiāli kā šķirne atzīts  vēl nebija. 1945 gadā Amerikas Kenel Klubs (AKC) atzina abas šķirnes par patsāvīgām. 1945.gadā tika pieņemts Amerikāņu kokerspaniela standarts. Mūsdienās pazīstamais amerikāņu kokera tips sāka veidoties 20.gs. piecdesmitajos gados.

            Amerikā Amerikāņu kokerpsanielus sauc vienkārši par “kokeriem”, bet runājot par anģļu kokerspanieliem tiek lietots pilns šķirnes nosaukums. Anglijā situācija ir pilnīgi pretēja.

             Latvijā pirmie amerikāņu kokeri tika ievesti no Maskavas 1980.gadā.

 

Short history

 

The American Cocker Spaniel was developed by very selective breeding of the English Cocker Spaniel, although the two now look distinctly different. Through selective breeding in the United States the Cocker Spaniel has become smaller and showier than the original hunting breed. The conformation has also changed to a more elegant and stylish dog from the hardy and practical spaniel that is more typical of the English lines. The American Cocker Spaniel was never used as extensively as a gun and hunting dog in the United States although it is excellent in hunting upland game birds such as pheasants, quail and partridges.The Cocker Spaniel become increasingly popular and was one of the most popular breeds of dogs according to the American Kennel club in the 1940's. At this time the breed was almost exclusively used as a companion dog, much as it now is. Currently the Cocker Spaniel is considered the fifteenth most popular dog breed in the United States and continues to be a favorite around the world.